کارگاه مجازی شعر و ترانه یاغیانه

logo yaghiyane - لوگو یاغیانه

مقدمه:

کارگاه مجازی یاغیانه یک کارگاه آموزشی پویا ، حرفه ای و کاربردی برای علاقه مندان به عرصه شعر کلاسیک و ترانه هست.

برگزاری ۸ دوره  و شرکت بیش از ۱۶۰ هنرجو در مجموع دوره های این کارگاه که بسیاری از هنرجوهای عزیز با حضور چند دوره ای یا همیشگی خود در آن حضور داشته اند نشان دهنده ی رضایت و اثر بخشی بالای آن می باشد.

علی اکبر یاغی تبار، شاعر خوش آوازه و خوش نام که مدرس و مدیر این کارگاه است با استفاده از تجربیات ارزشمند چندین ساله خود در آموزش و تربیت شاگردان متعدد، با دقت و ظرافت خاصی به تدریس در این کارگاه مجازی می پردازد.

همچنین تیمی مجرب و با سابقه در زمینه های مختلف گرافیکی، رسانه ، حفظ نظم و … علی اکبر یاغی تبار را در هدایت کارگاه یاغیانه یاری می نمایند.

علی اکبر یاغی تبار | aliakbar yaghitabar

بیوگرافی مدرس کارگاه:

علی اکبر یاغی تبار
متولد ۲۰ دی ماه ۱۳۵۸
دانش‌آموخته ی دانشگاه علامه طباطبایی رشته زبان و ادبیات فارسی  تهران

همکاری با هنرمندان عزیزی مانند ابراهیم حامدی (اِبی) ، محسن چاوشی  و …

نویسنده مجموعه شعرهای جوانمرگنامه از نشر رادمهر، داش اکل و دم های بی وادم از نشر نیماژ، گلن و اثر دست چاپ گدن از انتشارات فصل پنجم

نحوه ی برگزاری کارگاه:

کارگاه مجازی شعر و ترانه یاغیانه

۱- آموزش:

کارگاه یاغیانه در فضای مجازی و در گروه تلگرامی (در صورت فیلتر بودن در نرم افزارهای مشابه) برگزار می شود.

نحوه ی ارتباط در کارگاه دو طرفه و تعاملی می باشد که محور اصلی صحبت ها توسط علی اکبر یاغی تبار انجام می پذیرد.

از آنجایی که تمامی عزیزانی که در کارگاه عضو شده اند با وزن و قافیه آشنا هستند علی اکبر یاغی تبار کمتر به مباحث تئوری عروض و قافیه می پردازد و در این زمینه کتاب هایی را معرفی میکند تا علاقه مندان با مطالعه شخصی خود آن را فرا گیرند.

اما نحوه ی آموزش به صورت نقد های مفصل بر روی اشعار خود اعضای گروه می باشد به این صورت که در هر جلسه کارگاه تعداد ۲ الی ۳ شعر که در نوبت نقد قرار داشته اند با جزئیات کامل و خط به خط توسط علی اکبر یاغی تبار نقد و نکته های کلیدی و مهم آموزشی با توجه به سطح همان شعر توسط ایشان با ویس گفته خواهد شد.

اعضای محترم در حین آموزش می توانند سوالات و نکات مبهم را از ایشان بپرسند و پاسخ را دریافت نمایند.

نقد های انجام شده توسط علی اکبر یاغی تبار در دوره های گذشته کارگاه یاغیانه در کانال تلگرامی مباحث آموزشی کارگاه یاغیانه موجود و قابل دسترسی است.

کارگاه مجازی شعر و ترانه یاغیانه | yaghiyane

۲- بداهه سرایی دسته جمعی:

یک تمرین بسیار تاثیر گذار در آموزش شعر و ترانه بداهه سرایی می باشد و برگزاری دسته جمعی آن مزید بر علت شده تا انرژی فوق العاده ای در بداهه ها شکل بگیرد.

بسیار عزیزانی بوده اند که از طریق بداهه ها بیتی را نوشته و بعدا از همان بیت شعری کامل سروده اند که علی اکبر یاغی تبار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایشان نیز اعلام کرده اند که شعر های اخیر خود را از طریق بداهه های دسته جمعی کارگاه یاغیانه سروده اند.

طریقه انجام بداهه به این صورت است که در انتهای هر جلسه به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه به این چالش زمان اختصاص داده می شود و بعد از ارسال مطلع و وزن بداهه توسط ادمین گروه، اعضای محترم کارگاه با رعایت قاعده طولی و عرضی شروع به ادامه دادن این بیت می کنند.

در پایان بداهه های مورد تایید جمع آوری و در رسانه های یاغیانه پخش می گردد.

کارگاه مجازی شعر و ترانه یاغیانه | yaghiyane

۳- چالش های مسابقه ای:

یکی دیگر از نقطه های متمایز کننده کارگاه یاغیانه با سایر کارگاه ها چالش های مسابقه ای هست که با سبکی ویژه برگزار می شود.

چالش هایی که با داوری های علی اکبر یاغی تبار و نمره دهی به اشعار شرکت کنندگان جذابیتی دو چندان پیدا می کند.

در هر دوره از کارگاه تعداد ۶ چالش مختلف برگزار می شود که امتیازات تمام چالش ها بررسی و شمرده شده و در نهایت هنرجویی که در مجموع این ۶ چالش بیشترین امتیاز را آورده باشد معرفی و به عنوان هدیه به صورت رایگان در دوره بعد کارگاه ثبت نام می گردد.

نحوه برگزاری چالش ها:

1

الف) چالش دکلمه: از آنجایی که دکلمه و شعر از یک خانواده اند و یک شاعر خوب باید یک شعرخوان خوب هم باشد این چالش یک بار در هر دوره برگزار می گردد.

داوری این چالش بر عهده ی خانم بهار حسنپور دانش آموخته آکادمیک و حرفه ای این رشته می باشد که بر اساس چهار فاکتور جنس صدا، لحن گفتار و بیان ، احساس در اجرا، خوانش صحیح متن توسط داور محترم امتیاز دهی شده و دکلمه برتر مشخص می گردد.

صدای برتر در این چالش توسط تیم دکلمافون میکس و از رسانه یاغیانه و سایت دکلمافون پخش خواهد شد.

فایل صوتی دکلمه رو به رو نمونه ای از دکلمه های میکس و پخش شده از دوره دوم کارگاه یاغیانه است که خانم محبوبه محمدی نفر برتر چالش شده بودند.

 ب) چالش عکس نوشته: یکی از چالش های پر طرفدار کارگاه بوده که در عین جذابیت در افزایش نبوغ شاعر بسیار تاثیر گذار است.

زیرا شاعر باید تمام تصویر سازی شعر خود را حداکثر در ۲ بیت انجام دهد که این محدودیت تمرین بسیار خوبی برای هنرجوهای عزیز کارگاه است.

در پایان علی اکبر یاغی تبار تمامی اشعار ارسالی را به صورت دقیق بررسی کرده و با استفاده از چهار فاکتور وزن و فرم ، محتوا ، آرایه های ادبی، ارتباط عکس و شعر به داوری و امتیاز دهی آثار مسابقات می پردازد و اثر برتر در رسانه یاغیانه  و سایت دکلمافون پخش خواهد شد.

ج) چالش موضوع نوشت: یک تمرین عالی و دشوار برای پیشرفت در شعر است.

بدین صورت که موضوعی از قبل توسط علی اکبر یاغی تبار تعیین شده و این بار بر خلاف عکس نوشته محدویت حداقل ۴ بیت برای نوشتن وجود دارد که این محدودیت شاعر را وادار به نوشته های بلند میکند و شاعر با ارتباط طولی اجباری در شعر روبه رو خواهد شد.

در پایان علی اکبر یاغی تبار تمامی اشعار ارسالی را به صورت دقیق بررسی کرده و با استفاده از چهار فاکتور وزن و فرم ، محتوا ، آرایه های ادبی، ارتباط شعر و موضوع به داوری و امتیاز دهی آثار مسابقات می پردازد و اثر برتر در رسانه یاغیانه و سایت دکلمافون پخش خواهد شد.

د) چالش کلمات: یک تمرین بسیار درگیر کننده و افزایش دهنده خلاقیت شاعرانه است.

هنرجو باید با ارتباط دادن کلمات بعضا غیر مرتبط با هم شعری بسراید که حداکثر ۸ بیت داشته باشد که در افزایش خلاقیت یک شاعر نقش به سزایی خواهد داشت.

در پایان علی اکبر یاغی تبار تمامی اشعار ارسالی را به صورت دقیق بررسی کرده و با استفاده از چهار فاکتور وزن و فرم ، محتوا ، آرایه های ادبی و خلاقیت به داوری و امتیاز دهی آثار مسابقات می پردازد و اثر برتر در رسانه یاغیانه و سایت دکلمافون پخش خواهد شد.

“شرایط و نحوه ثبت نام”

– ارسال دو نمونه شعر کلاسیک یا ترانه (در صورت وجود) از آثار خودتان به ادمین یاغیانه

– همکاری با ادمین گروه برای ایجاد محیطی پربار و منظم

– عدم انجام چت های غیر مرتبط و طولاتی که باعث آزردگی سایر اعضا می شود

– پرداخت کامل هزینه شرکت در دوره به مبلغ  ۸۰ هزارتومان و ارسال فیش واریزی آن به ادمین یاغیانه

– تنها راه ثبت نام از طریق ارسال پیام به آیدی تلگرامی زیر:


آیدی تلگرامی ادمین یاغیانه = Yaghiyane_Admin@

جهت مشاهده اخبار و نتایج مسابقات و چالش های کارگاه یاغیانه به تفکیک دوره ، روی لینک های زیر کلیک کنید:

تیم اصلی پشتیبانی کارگاه شعر و ترانه یاغیانه:

امیر صلح میرزایی

 حامی پخش رسانه یاغیانه

علی عمله

طراح پوستر

رها خشاده پور

ادمین اصلی  یاغیانه و مجری گروه

محمد رئوفی

طراح و مجری کارگاه یاغیانه

باران سلمانی

طراح و گرافیست لوگو یاغیانه

بهار حسنپور

داور چالش دکلمه کارگاه یاغیانه

ملیحه شفیعی

ادمین دوم گروه یاغیانه

سیده فاطمه مولانا

مسئول برگزاری چالش بداهه

لینک های دسترسی به قسمت های اصلی سایت دکلمافون :